скрыть меню

Чи підвищує оксиметазолін ефективність інтраназальних кортикостероїдів при лік уванні назальних поліпів?

страницы: 18

25 августа 2017 г.

Хоча інтраназальні кортикостероїди (КС) є базовим методом лікування поліпозу носа, майже половина пацієнтів не реагує на таку терапію і потребує хірургічного лікування. Це дослідження мало на меті оцінити, чи використання оксиметазоліну (ОМЗ) чинить будь-який адитивний ефект до терапії інтраназальними КС та чи відбувається закладання носа в рамках синдрому рикошету після лікування ОМЗ.

Матеріали та методи дослідження: 68 пацієнтів з поліпозом носа були випадковим чином розділені на дві групи у співвідношенні 1:1: пацієнти однієї з них отримували ОМЗ + мометазону фуроат назальний спрей (МФНС), а іншої – плацебо + МФНС по 2 впорскування в кожну половину носа двічі на день з інтервалом 5 хв між застосуванням кожного препарату протягом 4 тиж. Далі для лікування усіх пацієнтів застосовували МФНС по 2 впорскування в кожну половину носа двічі на день протягом 2 тиж. Для оцінки результатів лікування було використано Шкалу оцінювання носової симптоматики (Nasal symptoms score), Індекс пікового потоку вдиху, Час назального мукоциліарного кліренсу (Nasal mucociliary clearance time; NMCCT) та Загальної оцінки поліпів носа (Total nasal polyps score). Був проведений intention-to-treat-аналіз (аналіз всіх пацієнтів, що їх було включено в дослідження).

Результати та їх обговорення: 34 пацієнти були в групі ОМЗ + МФНС, інші 34 – в групі плацебо + МФНС. По одному пацієнту з кожної групи вибули до кінця дослідження. Через 4 тиж після початку лікування пацієнти з групи ОМЗ + МФНС продемонстрували значне поліпшення щодо закладеності носа, гіпосмії, пікового потоку, NMCCT та загальної оцінки носових поліпів у порівнянні з пацієнтами з групи плацебо + МФНС. Під час назальної стероїдної фази пацієнти обох груп показали тривале покращення усіх показників. Проте наприкінці дослідження пацієнти групи ОМЗ + МФНС все ще демонстрували значно більше покращення щодо закладеності носа, гіпосмії, NMCCT і загальної оцінки носових поліпів, окрім пікового потоку, аніж група плацебо + МФНС.

Висновки: застосування назальних КС з ОМЗ протягом 6 тиж для лікування поліпозу носа було більш ефективним, аніж застосування лише назальних КС щодо покращення закладеності носа, гіпосмії, носового мукоциліарного кліренсу та розмірів поліпа. Не було жодних даних про рикошетне відновлення закладеності носа після 4 тиж лікування ОМЗ.

Kirtsreesakul V, Khanuengkitkong T, Ruttanaphol S.Department of Otolaryngology, Faculty of Medicine, Prince of Songkla University, Hat Yai, Songkhla, ThailandAm J Rhinol Allergy. 2016 May;30(3):195-200. doi: 10.2500/ajra.2016.30.4294

Наш журнал
в соцсетях: