сховати меню
Розділи: Лекція

Екзантеми в клініці дитячих інфекцій

С.О. Крамарев, І.В. Шпак, О.О. Воронов, В.В. Євтушенко, О.В. КорбутНаціональний медичний університетімені О.О. Богомольця
С.О. КрамаревУраження шкіри та слизових оболонок су­проводжують більшість інфекційних захворювань і відіграють провідну роль під час встановлення діагнозу. Екзантеми поділяють на первинні (розеола, пляма, еритема, геморагія, папула, бугорок, вузол, пухирець, пухир, пустула) і вторинні (луска, кірочка, пігментація, виразка, рубець).

Первинні елементи висипу

Пляма (macula) – елемент висипу рожевого чи червоного кольору, що не піднімається над рівнем шкіри, блідне під час натискання й утворюється внаслідок розширення судин сосочкового шару шкіри та підсосочкових судинних сплетень.
Пляму розміром до 5 мм називають розеолою (roseola), від 5 до 10 мм – описують як дрібноплямистий висип, від 10 до 20 мм – як великоплямистий, понад 20 мм – називають еритемою (erythema).
Плямистий висип виникає при черевному тифі, паратифі А та В, кліщовій середземноморській лихоманці, лептоспірозі, скарлатині, стафілококовій інфекції, ієрсиніозі, висипному тифі, краснусі, кору, інфекційному мононуклеозі, ентеровірусній інфекції, хворобі Лайма, орнітозі, інфекційній еритемі Тшамера, Розенберга, раптовій екзантемі, спричиненій вірусом герпесу 6, 7 типів, бешисі, фелінозі, вірусному гепатиті В.
Геморагії (hemorrhagie) – плями, які не бліднуть і не зникають у разі натискування. Їх колір з часом змінюється з червоного, фіолетового на жовто-зелений та світло-коричневий. Геморагії утворюються внаслідок ушкодження ендотелію судин та їх підвищеної проникності й ламкості.
Елементи розміром до 2 мм називають петехіями (petechia), від 2 до 5 мм – пурпурою (purpura hemorrhagica), понад 5 мм – екхімозами (ecchymoses).
Геморагічний висип може супроводжувати такі інфекційні захворювання, як висипний тиф, геморагічна лихоманка, менінгококова інфекція, грип, лепто­спіроз, скарлатина, кір, інфекційний мононуклеоз.
Папула (papula) – елемент висипу, який піднімається над рівнем шкіри й утворюється внаслідок розширення судин та інфільтрації верхніх шарів дерми. Папули часто поєднуються з плямистим висипом (плямисто-папульозна екзантема).
Папули розміром до 2 мм