Алергія до контрацептивних засобів
pages: 72
Зайков С.В., Кириленко Т.В., Міхей Л.В.,
Національна медична академія післядипломної освіти ім. П. Л. Шупика, Вінницький національний медичний університет ім. М. І. Пирогова
Allergy to contraceptive means
Zaikov S.V., Kyrylenko T.V., Mikhey L.V.,
Shupyk National Medical Academy of Postgraduate Education, National Pirogov Memorial Medical University
Алергія до засобів для контрацепції (ЗДК) є актуальною міждисциплінарною проблемою для алергологів, урологів, гінекологів і дерматологів. В залежності від використання того чи іншого методу контрацепції як етіологічні фактори розвитку алергії до ЗДК мають розглядатися всі компоненти (діючі та допоміжні речовини) хімічних засобів контрацепції, латекс, поліуретан, поліізопрен та всі інші компоненти презервативів, діафрагм, цервікальних ковпачків, в тому числі й хімікати, що використовуються для виробництва презервативів, поліетилен та метали у складі внутрішньоматкових спіралей та пристроїв. Поширеність алергії до ЗДК на даний час не відома. Системні реакції, анафілаксія, органні місцеві реакції з переважним ураженням органів кровотворення та крові, дихальних шляхів, внутрішніх органів рідко реєструються при алергії до ЗДК. До найбільш частих форм алергії до ЗДК у чоловіків відносять алергічний контактний баланопостит і баланіт, а в жінок – алергічний контактний вульвіт (рідше – вульвовагініт).
Описані випадки виникнення вузлуватої еритеми, фіксованого медикаментозного дерматиту, синдрому червоного вовчака, псевдопорфірії при використанні оральних гормональних контрацептивів, алергічного контактного дерматиту від трансдермального гормонального пластиру та гормональних імплантів, хронічної кропив’янки при використанні внутрішньоматкової гормональної контрацепції та пероральних гормональних контрацептивів, ангіоневротичного набряку в разі контрацепції прогестином, екзантеми та свербіння шкіри при застоcуванні внутрішньоматкових спіралей на основі міді та нікелю. У низці випадків відзначається виникнення алергічних вульвовагінітів і баланопоститів безпосередньо після статевого акту, так звана посткоїтальна алергія, яка пов’язана з розвитком алергічної реакції на протеїни сперми. Діагностика алергії до ЗДК на даний час не налагоджена, тому з метою специфічної діагностики і терапії даного виду алергії необхідно істотно розширити спектр існуючих алергенів. Дана проблема вивчена недостатньо і потребує проведення додаткових досліджень.