Тимчасові рекомендації щодо COVID‑19 і бронхіальної астми
(GINA, Global Strategy for Asthma Management and Prevention) Оновлено 20 грудня 2020 р.
страницы: 58
Оновлено 20 грудня 2020 р.
COVID-19 і бронхіальна астма (БА)
Особи, що стражадють на БА, не мають підвищеного ризику зараження COVID-19:
- Систематичні огляди не продемонстрували підвищеного ризику розвитку COVID-19 у людей, хворих на астму.
- Миття рук, використання маски та соціальне/фізичне дистанціювання зменшило поширеність інших респіраторних інфекцій, у тому числі грипу, у 2020 р.
- Як результат, у багатьох країнах спостерігається зменшення частоти загострень БА та хронічного обструктивного захворювання легень (ХОЗЛ).
Велике дослідження показало, що загалом особи з БА не мають підвищеного ризику смерті у зв’язку з COVID-19 (Williamson, Nature, 2020):
- Однак ризик смерті від COVID-19 був підвищений у тих осіб, які нещодавно потребували перорального прийому кортикостероїдів (КС) для досягнення контролю БА (Williamson, Nature, 2020).
- Тому важливо продовжувати належне лікування БА (відповідно до рекомендацій GINA), зі стратегіями дотримання хорошого контролю симптомів, зменшення ризику сильних загострень і мінімізування потреби застосування пероральних КС.
COVID-19 і БА: медикаменти
Порадьте пацієнтам продовжувати приймати від БА призначені препарати, особливо інгаляційні КС (ІКС):
- Для пацієнтів з тяжкою БА продовжуйте біологічну терапію або пероральні КС, якщо таке лікування було призначено.
Переконайтесь, що всі пацієнти мають письмовий план дій щодо БА, який рекомендує:
- підвищити кількість контролювальних препаратів, а також препаратів для невідкладної допомоги в разі погіршення перебігу БА (див.звіт GINA 2020, рис. 4-2);
- у випадку важкого загострення БА – короткий курс пероральних КС.
Уникайте застосування небулайзерів, наскільки це можливо, щоб зменшити ризик поширення вірусу:
- Перевага надається застосуванню інгаляторів з дозованою дозою під тиском через спейсер, окрім загострень, що загрожують життю.
- Додайте мундштук або маску до спейсера, якщо потрібно.
COVID-19 і БА: інфекційний контроль
Уникайте проведення спірометрії в пацієнтів з підтвердженим діагнозом COVID-19 або підозрою на нього або якщо у вашому регіоні значне поширення коронавірусу:
- Дотримуйтесь запобіжних заходів щодо аерозолів, крапель і контактів, якщо потрібне проведення спірометрії.
- Обміркуйте контроль пікової швидкості видиху (ПШВ) пацієнтами в домашніх умовах, якщо потрібна інформація щодо легеневої функції.
Дотримуйтесь відповідних процедур для контролю інфекції, якщо необхідне проведення процедур, пов’язаних з утворенням аерозолю: небулізація, киснева терапія (у тому числі носові канюлі), індукція мокротиння, ручна вентиляція, неінвазивна вентиляція та інтубація.
Дотримуйтесь місцевих рекомендацій щодо заходів дотримання гігієни та використання засобів індивідуального захисту, щойно нова інформація стане доступною у вашій країні чи регіоні.
COVID-19 і БА: вакцинація
Вакцинація проти грипу:
- Необхідно нагадувати особам, що страждають на БА, щорічно вакцинуватися проти грипу.
Вакцинація проти COVID-19:
- Наразі розробляється багато типів вакцин проти COVID-19, і нові докази, у тому числі щодо використання вакцини в осіб з БА, з’являтимуться з часом.
- Загалом алергічні реакції на вакцини рідкісні: натепер вакцини Pfizer/BioNTek COVID-19 і Moderna слід вводити в закладах охорони здоров’я, де у випадку виникнення анафілактичної реакції можливе її невідкладне лікування. Вакцини не слід вводити пацієнтам з важкими алергічними реакціями на поліетиленгліколь або будь-який інший інгредієнт вакцини в анамнезі.
Як і завжди, пацієнти повинні поговорити зі своїм медичним працівником, якщо в них виникають сумніви.
На сьогодні Центр з контролю та профілактики захворювань США (CDC) рекомендує вакцинованим особам продовжувати носити маску й уникати тісного контакту з іншими.
Під час вакцинації застосовують звичайні запобіжні заходи, наприклад:
- Запитайте, чи є в пацієнта в анамнезі алергія на якісь компоненти вакцини.
- Якщо в пацієнта підвищена температура або наявна інша інфекція, відкладіть вакцинацію до одужання.
Станом на сьогодні, враховуючи ризики та переваги вакцинації, а також застережні заходи, GINA рекомендує вакцинацію проти COVID-19 осіб, хворих на БА. GINA оновлюватиме ці заяви, коли стануть доступними нові дані.
Реферативний огляд статті підготувала Христина Ключківська.
Повну версію дивіться: www.ginasthma.org