Помилки у наданні допомоги хворим на гепатит А на догоспітальному і госпітальному етапах
страницы: 14-17
Зміст статті:
- Особливості епідеміології
- Особливості клінічного перебігу
- Лабораторні критерії тяжкості перебігу гепатитів та їх можливі ускладнення
- Помилки ведення хворих на догоспітальному етапі і можливості їх подолання
- Чому глутатіон називають головним клітинним антиоксидантом?
- Лікування ВГА
- Висновки
16–17 травня 2024 р. в Києві у гібридному форматі проходила науково-практична конференція «Глобальні інфекційні виклики сьогодення». Захід було проведено за сприяння громадської організації «Всеукраїнська асоціація інфекціоністів». У рамках конференції інфекціоністи, сімейні лікарі, терапевти та лікарі інших спеціальностей мали змогу ознайомитися з актуальними питаннями інфектології та суміжних галузей, сучасними принципами ведення пацієнтів з респіраторними, герпесвірусними, діарейними захворюваннями; також було приділено увагу терапії хвороби Лайма та методам запобігання виникненню антибіотикорезистентності. Д-р мед. наук, професор, завідувачка кафедри інфекційних хвороб Національного медичного університету імені О. О. Богомольця, Заслужений лікар України Ольга Анатоліївна Голубовська познайомила слухачів з помилками в наданні допомоги хворим на вірусний гепатит А на догоспітальному і госпітальному етапах.
Проблема вірусного гепатиту А (ВГА) є актуальною завжди. Буквально за декілька днів до конференції в Києві почався спалах цього захворювання. Звісно, в умовах війни складаються певні передумови для поширення ВГА. Зазвичай всі пацієнти із зазначеною патологією одужують, а її перебіг не призводить до хронізації процесу. Тим не менш, щороку трапляються пацієнти, які помирають від ВГА, і більшість цих летальних випадків є або ятрогенними, або зумовленими неправильним розумінням проблеми власне пацієнтом.
Особливості епідеміології
вгоруГоловним шляхом передачі ВГА є фекально-оральний. Слід пам’ятати, що захворювання може передаватися також гемоконтактним шляхом (під час переливання крові від людини, що перебуває в стадії віремії). В експерименті в інфікованих приматів вірус виявляли також у слині, але досліджень щодо такого шляху передачі непроводили.
Найбільш заразним хворий є за 14 днів до появи жовтяниці, а через тиждень після її виникнення вірус в організмі вже не визначається. Діти передають вірус довше – до 10 тиж після появи клінічних симптомів. Описані випадки виділення вірусу протягом 6 міс. під час нозокоміального спалаху в новонароджених. Імуноскомпрометовані особи виділяють вірус упродовж більш тривалого часу. У США були зареєстровані випадки розвитку захворювання після усиновлення дітей з інших країн.
Особливості клінічного перебігу
вгоруВірогідність появи симптомів ВГА залежить від віку. У дітей віком до 6 років у 70% випадків захворювання має безсимптомний перебіг. У дітей віком старше 6 років і дорослих у 70% випадків спостерігають жовтяницю. Зазвичай симптоми захворювання зникають протягом 2–3 міс., а повне одужання настає до 6 міс. Тривалий чи рецидивний перебіг спостерігають у 10–15% пацієнтів із ВГА, які продовжують бути потенційним джерелом інфікування. Рецидив захворювання характеризується підвищенням активності амінотрансфераз і появою вірусу в калі. Віремія триває протягом терміну гіпертрансаміназемії. Частка фульмінантних форм становить менш ніж 1%, і лише в період спалахів – більш ніж 1%.
Варіанти перебігу дожовтяничного періоду ВГА:
- Грипоподібний – загальноінтоксикаційний.
- Астеновегетативний – загальна слабкість, підвищена втомлюваність, іноді сонливість, головний біль.
- Диспептичний – зниження апетиту, відчуття тяжкості/дискомфорту в правому підребер’ї, рідко – нудота/блювання, нетривалий пронос або діарея.
- Змішаний.
У дожовтяничний період ВГА у дорослих температура тіла може сягати 39 °C (зазвичай не перевищує 39,5 °C) і триває від 1 до 5 днів. При цьому наявні прояви диспептичного синдрому без катаральних ознак.
Клінічні критерії тяжкого перебігу гострих вірусних гепатитів:
- наростання загальної слабкості, поява запаморочення;
- відчуття «провалювання»;
- страхітливі сновидіння або безсоння;
- зміна брадикардії на тахікардію;
- анорексія, нудота;
- м’яка консистенція печінки, зменшення її розмірів;
- поява печінкового запаху;
- прояви геморагічного синдрому (кровоточивість ясен, геморагії на шкірі, шлунково-кишкові, маткові, носові кровотечі тощо);
- іноді – порушення зору та слуху.
У разі тяжкого перебігу ВГА можна спостерігати симптоми розвитку гострої печінкової енцефалопатії (ГПЕ):
- І стадія (прекома 1):
- емоційна лабільність;
- психічна стомлюваність;
- інверсія сну, страхітливі сновидіння, сон поверхневий, неспокійний.
- II стадія (прекома 2):
- сплутаність свідомості;
- дезорієнтація в просторі, часі й особистості;
- складність виконання простих інструкцій;
- періодичне психомоторне збудження: клоніко-тонічні судоми;
- поява астериксису.
- III стадія (кома 1):
- повне порушення свідомості зі збереженням реакції на сильні подразники;
- стереотипні рухи, поява патологічних рефлексів, гіперкінезів, частішають напади судом;
- зіниці розширені, реакція на світло млява;
- різко знижені сухожилкові рефлекси.
- IV стадія (кома 2):
- повне зникнення реакції на зовнішні подразники;
- арефлексія;
- характерні глибокі розлади дихання, розвиток паралічу дихання.
Лабораторні критерії тяжкості перебігу гепатитів та їх можливі ускладнення
вгоруУ випадку важкого перебігу гепатиту чи загрози розвитку ГПЕ у загальному аналізі крові може спостерігатися зміна лейкопенії на лейкоцитоз із нейтрофільним зсувом, поява тромбоцитопенії, зростання ШОЕ. У біохімічному аналізі крові при цьому виникає підвищення рівня непрямого білірубіну, зниження активності амінотрансфераз (насамперед АлАТ із відносним наростанням рівня АсАТ), співвідношення АсАТ/АлАТ стає <1, знижуються рівні альбуміну крові та сечовини, а також протромбіновий індекс (ПТІ) – 60% та нижче вказує на розвиток ГПЕ.
До ускладнень ВГА у дорослих належать ГПЕ, тривалий холестаз (більш ніж 3 міс., не потребує втручань), інтерстиціальний нефрит, гостра ниркова недостатність, панкреатит, холецистит, холангіт, гастродуоденіт, загострення виразкової хвороби шлунка та дванадцятипалої кишки з кровотечею, агранулоцитоз, транзиторна AV-блокада, синдроми Гійєна–Барре, Стілла, Шегрена, аплазія кісткового мозку, розвиток аутоімунного гепатиту.
Помилки ведення хворих на догоспітальному етапі і можливості їх подолання
вгоруЯк було зазначено вище, несприятливий фінал вірусних гепатитів досить часто може бути зумовлений ятрогенними чинниками. Отже, яких помилок у веденні хворих із гепатитами припускаються найчастіше на догоспітальному етапі.
Однією з найпоширеніших помилок є прийом жарознижувальних препаратів (особливо ацетамінофену (ААФ), відомого як парацетамол). Прийом ААФ є головною причиною виникнення ГПЕ у світі. Механізм ураження печінки пов’язаний з утворенням гепатотоксичних речовин – N-ацетил-парабензохінониліну (NAPQI) та пероксинітриту (вільний радикал). Прийом препарату в дозі більш ніж 60 мг/кг/добу спричиняє центролобулярний некроз печінки, а в дозі 8–15 г – може призвести до летального кінця у дорослих осіб. Під час сезону грипу та ГРВІ перевищення дози спостерігають у більш ніж 24% випадків. Функціональні проби печінки не дають змогу оцінити ступінь її ушкодження, для цього слід визначати рівень ААФ в крові (>150 мкг/мл). Особливо небезпечні наслідки можуть бути в разі застосування ААФ на тлі тяжкої супутньої патології гепатобіліарної системи, метаболічного синдрому та ін.
У США більш поширеним є ненавмисне передозування ААФ, ніж навмисне (суїцид). Надмірне вживання ААФ щороку призводить до приблизно 112 тис. дзвінків до невідкладної допомоги, 59 тис. відвідувань відділень невідкладної допомоги та 38 тис. випадків госпіталізації. У випадку передозування ААФ використовують його антидот – N-ацетилцистеїн.
Які ж інструменти є в розпорядженні фахівців-практиків, щоб завадити такому розвитку подій? За наявності загрози розвитку токсичного гепатиту на допомогу клініцисту може прийти засіб, що містить такі компоненти, як адеметіонін, L-глутатіон, N-ацетилцистеїн. На сучасному фармацевтичному ринку одним із таких є комплекс Ліводінол® від компанії «Нутрімед».
Система глутатіону знешкоджує вільні радикали, продукти перекисного окислення ліпідів, фосфоліпідів мембран, білків нуклеїнових кислот та будь-які ксенобіотики і виводить їх із організму у вигляді нетоксичних кон’югатів. Виснаження системи глутатіону спостерігають при низці захворювань і патологічних станів організму:
- вірусних гепатитах, жировій хворобі печінки;
- цирозі печінки;
- інтоксикації будь-якої етіології;
- неконтрольованому прийомі лікарських речовин, отруєннях, зловживанні алкоголем;
- запальних захворюваннях травного тракту, хворобі Крона, панкреатиті, цукровому діабеті;
- ВІЛ-інфекції;
- процесах старіння.
Чому глутатіон називають головним клітинним антиоксидантом?
вгоруL-глутатіон міститься в кожній клітині організму, глутатіон-залежні ферменти працюють в усіх її органелах, у тому числі в ядрі, мітохондріях та ендоплазматичній сітці. Глутатіон бере участь у відновленні інших низькомолекулярних антиоксидантів, таких як вітаміни С, Е, ліпоєва кислота, переводячи їх в активний стан. N-ацетилцистеїн вважають лімітованим компонентом у синтезі глутатіону, він чинить антитоксичну дію та є специфічним антидотом у разі отруєння ААФ.
Комплекс Ліводінол®, який містить глутатіон, сприяє регенерації клітин печінки завдяки відновленню рівня адеметіоніну і глутатіону в гепатоцитах, а також виявляє потужну детоксикаційну й антиоксидантну дію.
В Інституті гастроентерології НАМН України колективом фахівців (Степанов Ю. М. та співавт., 2023) було проведено власне дослідження «Оцінка ефективності застосування комплексу адеметіоніну, L-глутатіону, N-ацетилцистеїну (Ліводінол®) при токсичному ураженні печінки (експериментальне дослідження)», яке продемонструвало, що застосування комплексу адеметіоніну, L-глутатіону, N-ацетилцистеїну (Ліводінол®) на тлі 30-добової відміни впливу токсину, порівняно з групою токсичного ураження печінки, призводило до зменшення вираженості морфологічних ознак фіброзу і стеатозу печінки, зниження рівнів маркерів фіброзу і вмісту вільних жирних кислот у гомогенаті печінки, а також поліпшення показників зсувнохвильової еластографії та стеатометрії.
Отже, показаннями до застосування комплексу Ліводінол® є ураження печінки, пов’язані з токсичною дією алкоголю, медикаментів та інших шкідливих сполук; неалкогольною жировою хворобою печінки; вірусними гепатитами; гепатозом, стеатозом, цирозом; печінковою енцефалопатією.
Ліводінол® доступний у формі кишковорозчинних капсул червоного і білого кольору. Червона капсула містить 400 мг адеметіоніну, біла – 250 мг L-глутатіону і 250 мг N-ацетилцистеїну, усього 60 капсул в упаковці (30 червоних і 30 білих). Спосіб застосування комплексу Ліводінол®: 1–2 червоні капсули зранку за 30 хв до або через 1 год після прийому їжі; 1–2 білі капсули ввечері, незалежно від прийому їжі. Рекомендований термін вживання становить 1–3 міс. Отже, такий комбінований засіб має свою нішу застосування і при вірус-індукованих ураженнях печінки.
До інших найчастіших помилок у веденні хворих на догоспітальному етапі належать: призначення антибактеріальних препаратів; призначення жовчогінних препаратів; поліпрагмазія.
Помилками на госпітальному етапі можуть бути:
- поліпрагмазія (хворі, у яких відсутні симптоми, не потребують втручання);
- помилки трактування деяких УЗ-феноменів на початку жовтяничного періоду («двоконтурний» жовчний міхур), що призводить до призначення непотрібного лікування та інвазивних діагностичних процедур із негативними наслідками;
- недооцінка супутньої патології;
- недооцінка коморбідних станів.
Слід пам’ятати, що шлунково-кишкові кровотечі в пацієнтів із вірусними гепатитами мають певні особливості. Як правило, вони виникають у хворих із супутньою патологією травного каналу. У пацієнтів часто відсутня гостра інтенсивна кровотеча, вона не супроводжується больовим синдромом чи вираженою тахікардією (для гострих вірусних гепатитів характерна брадикардія). Завжди необхідно пам’ятати, що в пацієнтів із вірусними гепатитами виникають труднощі під час оцінки змін шкіри через наявність жовтяниці. Основним завданням лікаря є оцінка ризику тяжкого перебігу захворювання шляхом виявлення в пацієнта коморбідних станів і супутньої патології, а також оцінка можливої гепатотоксичної дії різноманітних речовин в анамнезі.
Лікування ВГА
вгоруЗагальна стратегія лікування захворювання передбачає врахування таких пунктів:
- за умови нетяжкого перебігу пацієнт потребує тільки базисної терапії (дієта, ентеросорбенти);
- ентеросорбція показана протягом усього гострого періоду захворювання (призначення ентеросорбентів у вікових дозах);
- при інтоксикаційному синдромі – інфузійна терапія (із застосуванням препаратів реосорбілакт (6–7 мл/кг на добу), розчинів кристалоїдів і глюкози), усього до 20–30 мл/кг/добу. Реосорбілакт поліпшує транспорт метаболітів та агресивних поліпептидів, швидко виводить токсини з організму та посилює дезінтоксикаційну функцію печінки (підвищення вмісту глікогену) та регенерацію гепатоцитів. При цукровому діабеті та кетоацидозі застосовують ксилат – багатокомпонентний гіперосмолярний розчин;
- при виявленні супутньої патології та/або застосуванні на початку захворювання гепатотоксичних речовин можна розглянути доцільність призначення гепатопротекторів, що не мають жовчогінної дії;
- при виразковій хворобі (навіть в анамнезі) та прогресуючому перебігу застосовують препарати групи інгібіторів протонної помпи;
- за наявності нудоти чи блювання застосовують метоклопрамід та ін.
Надмірне застосування лікарських засобів без чітких показань підвищує ризик виникнення холестатичних форм захворювання!
Висновки
вгоруВ Україні прогнозують подальші спалахи вірусних гепатитів, для розвитку яких є низка об’єктивних чинників, основними з яких є активні бойові дії та їх наслідки. Загалом ВГА характеризується сприятливим прогнозом і відносно нетяжким перебігом. У дорослих пацієнтів тяжкий перебіг захворювання можливий за наявності коморбідних станів і/або токсичного впливу на печінку. Терапія у більшості хворих має обмежуватися базисними призначеннями. Важливою під час ведення зазначеної категорії пацієнтів є своєчасна оцінка клініко-лабораторних даних.
Отже, лікар-практик має у своєму аресеналі комплекс Ліводінол® від фітофармацевтичної компанії «Нутрімед» (Україна), який може стати актуальним інструментом у корекції і нормалізації функціонального стану гепатобіліарної системи. Комплекс Ліводінол® сприяє захисту печінки від токсичного впливу зовнішніх чинників.
Підготував Валерій Палько