COVID‑19 чи туберкульоз: як не сплутати
сторінки: 17-1
Коронавірусна хвороба COVID-19 і туберкульоз (ТБ) мають схожі симптоми. Обидва захворювання характеризуються тяжкими наслідками для життя та здоров’я людини, тому варто знати, як їх відрізнити та коли звертатися по медичну допомогу.
- Зазвичай ТБ не проявляється швидко: початок захворювання може розтягнутися на кілька тижнів, а інколи – місяців. COVID-19 притаманний гострий перебіг протягом тижня та загальна тривалість приблизно два тижні.
- У хворого на ТБ може спостерігатися зниження працездатності та загальна втомлюваність. У пацієнтів із COVID-19 усе залежить від тяжкості захворювання. Водночас коронавірусна хвороба може супроводжуватися вираженою лихоманкою. При легкій формі – до 38 °C, при тяжкій – понад 38 °C. У разі ТБ спостерігається незначне підвищення температури тіла до 37-37,2 °C, у разі тяжких форм – виражена лихоманка.
Для останнього також характерна підвищена пітливість уночі та зниження маси тіла без «визначеної» причини. Для COVID-19 ці прояви не характерні.
- А ось головний біль, нежить, закладеність носа, біль у горлі та м’язах – усе це можливі симптоми коронавірусної хвороби. При COVID-19 також може бути постійний сухий кашель; якщо ж у людини ТБ, то кашель може тривати понад 2 тижні та, як правило, з мокротинням. Також для коронавірусної хвороби характерне спотворення смаку і/чи запаху або повна втрата їх сприйняття.
- Задишка є симптомом обох захворювань, проте може мати різні особливості. Зокрема, при ТБ вона може виникати під час фізичного навантаження. Також задишка може спостерігатися в разі тяжких поширених форм ТБ зі значним ураженням легеневої тканини. Для COVID-19 вона не характерна лише при легкій формі перебігу, але може з’являтися при середній і тяжкій формі.
- Також на тлі тяжкої форми COVID-19 може початися кровохаркання. У разі ТБ цей симптом спостерігається при тяжких поширених формах хвороби зі значним ураженням легеневої тканини.
- Окрім того, для тяжких форм коронавірусної хвороби може бути характерна зміна психічного стану людини.
У будь-якому разі завжди варто консультуватись із лікарем і не встановлювати собі діагнози самостійно.
За матеріалами: https://moz.gov.ua/, https://www.phc.org.ua/