Новий препарат для топічного застосування при псоріазі легкого та помірного ступеня тяжкості перебуває у розробці
сторінки: 14
Було синтезовано новий нестероїдний протизапальний препарат – бенвітімод (benvitimod), що, відповідно до результатів III фази клінічних випробувань, є безпечним та ефективним для місцевого використання з метою лікування бляшкового псоріазу легкого та помірного ступеня тяжкості.
За словами Jianzhong Zhang, що працює у відділенні дерматології в Пекінському університеті Народної лікарні (Китай), з моменту появи аналогів вітаміну D на ринку в 1980-х роках досі не було зроблено прориву щодо засобів місцевого лікування. Бенвітімод є першим препаратом у своїй фармакологічній групі, але механізм його дії і досі повністю не зрозумілий
Під час щорічної зустрічі Американської академії дерматології (American Academy of Dermatology) доктором Jianzhong Zhang було представлено результати дослідження, яке він провів разом з колегами. Випробування бенвітімоду відбувалося в рамках рандомізованого багатоцентрового плацебо- і компаратор-контрольованого дослідження за участі 686 пацієнтів. Усі учасники були дорослими, що страждають на псоріаз легкого та помірного ступеня тяжкості не менше аніж протягом 6 міс та які отримали 2 бали та вище за 6-бальною шкалою Physician Global Assessment (PGA) score, з ураженням менше 10% площі поверхні тіла (body surface area; BSA).
Пацієнти отримували лікування 1% кремом бенвітімоду (n= 344), 0,005% кальціпотріоловою маззю (n= 169) або плацебо (n= 173) двічі на день упродовж 12 тиж.
Після 3-місячного лікування переважна більшість пацієнтів, які використовували бенвітімод, досягли зменшення оцінки відповідно до індексу поширеності псоріазу та його тяжкості (Psoriasis Area Severity Index; PASI), яка дорівнювала 75–51,2%, що значно вище у порівнянні з пацієнтами, які використовували кальціпотріолову мазь (37,9%) або плацебо (14,5%; р < 0,001). Також більшість пацієнтів з індексом PASI 90 після лікування бенвітімодом протягом 3 міс продемонстрували зниження показників PASI (32,6%, р < 0,05) у порівнянні з пацієнтами, що отримували кальціпотріол (20,1%, р < 0,0001) або плацебо (3,5%; р < 0,0001). Більшість пацієнтів з групи, для лікування якої використовували бенвітімод, а також з групи кальціпотріолу мали оцінку за шкалою PGA 0/1 («чисто» або «майже чисто»), що становило 66,3 і 63,9% відповідно, після 3 міс лікування, а це майже вдвічі більше, аніж в групі пацієнтів, які отримували плацебо (33,5%, р < 0,001).
Після завершення лікування бенвітімодом 59 пацієнтів перебували на спостереженні впродовж 40 тиж, з них 29 пацієнтів (49,2%) досягли ремісії і 30 (50,8%) – зазнали рецидиву протягом 40 тиж. Середній термін виникнення рецидиву – 36 тиж.
За словами директора Центру псоріазу та фототерапії Університету Пенсильванії (Філадельфія, США) Joel M. Gelfand, протягом тривалого часу не було виявлено жодного нового механізму місцевої терапії псоріазу. Якщо нове лікування буде ефективним, це може стати значним кроком вперед для пацієнтів.
Щодо побічних ефектів, вони частіше зустрічались в групі пацієнтів, що використовували бенвітімод (44,5%), в порівнянні з тими, що отримували лікування кальціпотріолом (19,5%) і плацебо (20,2%). Однак вони не були тяжкими – найчастішими побічними ефектами були транзиторна еритема легкого та помірного ступеня тяжкості, поколювання або відчуття тепла на ділянці нанесення. За словами доктора Zhang, бенвітімод здатен чинити деяку подразливу дію на ділянки шкіри при застосуванні, але цей ефект не є сильно вираженим і при наступному застосуванні зникає.
Жодної інформації щодо системних побічних ефектів, спричинених застосуванням бенвітімоду, немає, однак у 2 пацієнтів розвинувся доволі серйозний побічний ефект у вигляді контактного дерматиту.
Дослідження було частково профінансовано грантом Міністерства науки і техніки Китаю. Доктор Zhang не повідомляв про жодну вагому фінансову підтримку. Доктор Gelfand вказує на фінансові відносини з Abbvie, Coherus BioSciences, Eli Lilly, Elsevier, Janssen, Merck, Novartis, Pfizer, Regeneron, Sanofi і Valeant.
American Academy of Dermatology (AAD) Annual Meeting.Abstract 5269. Presented March 4, 2017