EPOS 2020: місце фітотерапії у лікуванні гострого риносинуситу
страницы: 36-37
В поточному році вийшли оновлені рекомендації Європейського ринологічного товариства (European Rhinologic Society) з лікування гострого і хронічного риносинуситу, а також назальних поліпів (European Position Paper on Rhinоsinusitis and Nasal polyps – EPOS 2020). Значну увагу в цьому керівництві приділили саме фітотерапії. На підставі даних з рандомізованих контрольованих досліджень (РКД) експертна група зробила висновок, що такі рослинні препарати, як цинеол (евкаліптол), фітокомбінація BNO1016 (екстракти 5 лікарських рослин) та екстракт Andrographis paniculata мають значний вплив на симптоми застуди. Рекомендована фітотерапія і в лікуванні гострого поствірусного риносинуситу.
Ще в попередньому перегляді EPOS було запропоновано поділяти ГРС на вірусний ГРС (застуду), поствірусний ГРС і гострий бактеріальний риносинусит (ГБРС). Застуду визначають як ГРС, що триває <10 днів. Якщо симптоми наростають після 5-го дня хвороби або зберігаються довше ніж 10 діб, але менше ніж 12 тиж, тоді EPOS класифікує це як поствірусний ГРС. Інтегрований підхід до ведення цих видів ГРС представлений на схемі (див. рисунок). Серед засобів для самолікування застуди разом із деконгестантами, нестероїдними протизапальними препаратами та сольовими розчинами також зазначена фітотерапія. Одним з трьох рослинних препаратів, що довели свою ефективність та відсутність суттєвих побічних реакцій, є цинеол.
Ефективність цинеолу – екстракту евкаліптової олії з протизапальними властивостями – оцінювалась у двох рандомізованих подвійних сліпих контрольованих дослідженнях, в яких взяли участь 302 хворих на вірусний ГРС. В першому дослідженні евкаліптол порівнювали з плацебо (W. Kehrl etal., 2004), а в другому – з альтернативним рослинним препаратом, що містив комбінацію з 5 лікарських рослин (S. Tesche etal., 2008). В обох дослідженнях у групі евкаліптолу було виявлено більш значущі полегшення симптомів і покращення риноскопічної картини в порівнянні з групами контролю на 4-й і 7-й дні лікування. Не було виявлено жодних значних побічних явищ.
Ефективність цинеолу доведена і в терапії поствірусного ГРС (див. рисунок). В рандомізованому контрольованому дослідженні з 288 учасниками (Federpil etal., 1997) порівнювали ефективність миртолу (комплексу екстрактів ефірних олій, що містить у своєму складі цинеол) та інших ефірних олій з плацебо. Результати показали статистично значуще полегшення симптомів риносинуситу в обох групах пацієнтів, що застосовували ефірні олії.
Отже, застосування евкаліптової олії в лікуванні застуди та поствірусного риносинуситу має значну доказову базу та закріплене у впливовому консенсусному документі EPOS 2020.
На вітчизняному ринку представлений рослинний препарат на основі рослинних компонентів з доведеною ефективністю – Вікс актив бальзам з ментолом та евкаліптом компанії Dr. Reddy’s. Препарат містить суміш ефірних олій (27,5 мг левоментолу, 50 мг камфори,15 мг евкаліптової олії та 50 мг терпентинової олії в 1 г препарату), пари яких поступово вивільнюються з ліпофільної основи мазі (парафіну). Клінічні дослідження довели, що цілющі пари бальзаму починають діяти вже через хвилину – потрібно лише 62 с до появи відчуття полегшення дихання (Eccles, R., 2015). Таким чином, Вікс Актив Бальзам може ефективно застосовуватися для полегшення симптомів гострого та хронічного риносинуситу.
Підготували Анастасія Романова, Тетяна Потехіна