П’ять міфів про грип та вакцинацію
страницы: 11-13
Як і очікувано, щороку наступає сезон грипу, однак люди все одно ігнорують небезпечність інфекції, уникаючи щорічної вакцинації. Насправді, під час одного дослідження понад 40% дорослих респондентів сказали, що вони не були вакциновані і не мали наміру вакцинуватися проти грипу.
Усі експерти погоджуються, що люди дарма легковажать, тому що грип може вразити навіть тих, хто вважається надзвичайно здоровим.
Питання, чому ж люди уникають щорічної вакцинації проти грипу, досить складне, хоча частково таке уникнення пов’язане з помилковими уявленнями про грип і вакцини, які були створені для запобігання цьому захворюванню.
В даній роботі наведено п’ять найпоширеніших міфів про грип та вакцини проти грипу, які сподіваються розвінчати Ліза Грохскопф (Lisa Grohskopf), д-р мед. наук, лікар у департаменті грипу в Центрі контролю та профілактики захворювань (Centers for Disease Control and Prevention; CDC), і Пол Офіт (Paul Offit), д-р мед. наук, професор педіатрії та директор Навчального центру вакцинації в Дитячій лікарні Філадельфії.
Міф 1: Вакцина від грипу може спричинити грип
Вакцина від грипу сама по собі категорично не може спричинити грип. Як пояснює доктор Грохскопф, більшість вакцин проти грипу, які використовують сьогодні, містять або вбиті віруси, або ослаблені віруси, або взагалі не мають вірусу, тож людина не може захворіти на грип від будь-якої з вакцин. Розглянемо, наприклад, вакцину у вигляді носового спрея. Ця вакцина фактично містить живі, хоча й атенуйовані (ослаблені) віруси, однак вони можуть розмножуватися тільки при більш низьких температурах у носовій порожнині і не здатні спричинити інфекцію легень або інших частин тіла, де температура вища; навіть ця вакцина не може спричинити грип. Отже, що ж відбувається, якщо вакцинована особа все-таки хворіє на «грип»?
Існує декілька можливих причин симптомів «грипу» після вакцинації. По-перше, необхідно близько 2 тиж після вакцинації, щоб організм розвинув імунну відповідь на будь-яку вакцину проти грипу, протягом якої люди не будуть захищені від грипозної інфекції, незалежно від того, наскільки хороша вакцина. У переважній більшості випадків вакцинація проти грипу здійснюється в поліклініці або приватному кабінеті лікаря, де збирається багато хворих людей, деякі з яких, ймовірно, звернулися до лікаря через грип! Офіт наголошує, що багато інших вірусів, що уражають верхні дихальні шляхи, мають такий самий сезонний характер, як і грип, і вони можуть спричинити легкі грипоподібні симптоми, які люди часто сприймають як грип, однак насправді спричинені іншим вірусом.
Грипоподібні симптоми можуть виникати у вакцинованих осіб, якщо вони контактували з вірусом, що відрізняється від тих, проти яких була розроблена сезонна вакцина, а тому такі особи не будуть захищені від цього вірусу. (Детальніше про ефективність вакцини йтиметься далі.) Більшість побічних ефектів зазвичай пов’язані з ділянкою введення вакцини – біль руки або незначний набряк.
Докази також свідчать про те, що якщо ви були вакциновані проти грипу, однак все одно захворіли, то перебіг хвороби буде менш тяжким, аніж це було б в тому випадку, якби ви не були вакциновані. В одному дослідженні CDC [1], наприклад, смертність серед невакцинованих пацієнтів, госпіталізованих з грипом, була в 2-5 разів вища, аніж серед госпіталізованих пацієнтів, які раніше були вакциновані.
Є вагомі підстави вважати, що навіть у ситуації, коли вакцина не захищає вас повністю від інфікуваня, вакцинація усе ж забезпечує важливий захист.
Міф 2: Здорова людина не потребує вакцинації від грипу
Іноді пацієнт каже: «Я здоровий, ніколи не хворію на грип, тож мені не потрібна щорічна вакцинація проти грипу».
Ми знаємо, що деякі люди більш схильні до розвитку тяжкого грипу, аніж інші: ті, хто страждає на хронічні легеневі захворювання або хвороби серця, а також імуноскомпрометовані особи. З іншого боку, навіть експерти не можуть спрогнозувати, на індивідуальній основі, хто матиме тяжчий перебіг грипу. Іноді цілком здорові дорослі і навіть діти, у яких немає факторів ризику розвитку тяжкого захворювання, мають такий перебіг грипу, що потребує госпіталізації або навіть може призвести до смерті пацієнта.
Грохскопф підкреслює: враховуючи те, що неможливо заздалегідь визначити, у кого буде найважчий перебіг хвороби, щорічна вакцинація від грипу рекомендована усім особам віком від 6 міс і старше. Крім того, особливо рекомендовано проведення вакцинації дорослим, які піклуються про немовлят, оскільки педіатри попереджають, що діти, які ще занадто малі для вакцинації, не можуть виробляти захисні антитіла проти грипу до досягнення віку приблизно 6 міс. Ці немовлята особливо вразливі до інфекції, вони можуть заразитися грипом від своїх опікунів і інших хворих осіб у їх оточенні.
В іншому дослідженні CDC [2] вакцинація проти грипу зменшила ризик смерті, пов’язаної з грипом, на 51% серед дітей з супутніми захворюваннями і на 65% серед здорових дітей – це очевидний знак того, що медичне співтовариство може запобігти поширенню летальних випадків, пов’язаних з грипом, шляхом вакцинації більшої кількості дітей. «Те, що я часто кажу батькам: ви не хочете стати членом батьківської групи з адвокації, такої як Сім’ї проти Грипу. Батьки з цих груп стали їх членами, тому що вони, на жаль, змушені були спостерігати, як їхня дитина страждає і помирає від грипу», – акцентує доктор Офіт.
Скажіть пацієнтам: «Якщо ви не хочете вакцинуватися проти грипу для власного захисту, вакцинуйтеся, щоб захистити найбільш вразливих людей навколо вас, у яких ризик захворіти на грип і розвинути потенційно смертельні ускладнення є вищим».
Міф 3: Грип – просто тяжка застуда
Це просто грип, невелика справа; грип подібний до тяжкого перебігу застуди. Немає такого поняття, як «просто» грип; люди повинні знати, що таке грип! Грип «збиває вас з ніг». Досить часто хворі можуть точно визначати час початку інфекції. Грип маніфестує високою температурою, тремтінням, ознобом, м’язовими болями і болем голови. У найгіршому випадку можуть уражатися нижні дихальні шляхи, що проявляється сильним кашлем і навіть розвитком пневмонії.
На противагу грипу, застуда просто дратує: у вас може бути відчуття першіння горла і нежить, у вас навіть може виникати лихоманка з ознобом. Хворі на застуду рідко, якщо взагалі коли-небудь, потребують госпіталізації. Це контрастує з перебігом грипу у пацієнтів у минулому році. Протягом сезону грипу 2017-2018 рр., за оцінками CDC, 48,8 млн людей захворіли на грип, 22,7 млн людей звернулися по медичну допомогу через грипоподібні симптоми, 959 тис. були госпіталізовані через грип і 79 400 людей померли [3]. (Слід зазначити, що тяжкість захворювання протягом сезону грипу 2017-2018 рр. була особливо високою у порівнянні з іншими сезонами, а також перебіг інфекції був тяжким серед населення всіх вікових груп.)
На основі записів про лікарняну та позалікарняну смертність хворих CDC також підрахував, що протягом сезону 2017-2018 рр. більше аніж 600 дітей померли з причин, пов’язаних з грипом [3]. Грип – це погане захворювання! Ми всі думаємо, що це ніколи не станеться з нами, поки це не трапляється. Грип – це серйозна хвороба, і люди повинні сприймати її відповідно!
Міф 4: Вакцина від грипу неефективна
Деякі люди вважають, що жодна з вакцин не є ефективною проти грипу, особливо у літніх людей, тож навіщо їм турбуватися? Доктор Офіт повідомляє, що у кращому випадку стандартні дози вакцин проти грипу забезпечують найкращий захист проти хвороби дітям віком до 8 років, у яких вакцина захищає проти грипу на 65%. Далі ефективність вакцини залежить як від віку пацієнта, так і від того, наскільки представлені у вакцині віруси збігаються з циркулюючими у громаді. І Грохскопф, і Офіт підтверджують, що цьогорічна вакцина відповідає циркулюючим вірусам, особливо штам H1N1, який є переважним штамом зараз.
Щоб бути більш точним, штам H1N1 є насправді H1N1pdm09, який з’явився в період пандемії грипу в 2009 р. і спочатку називався «свинячим грипом». Хоча його більше не називають «свинячим грипом», штам H1N1 в сезонній вакцині цього року захищає від штаму H1N1pdm09, тому люди можуть бути впевнені, що отримання сезонної вакцини проти грипу цього року захищає їх від «свинячого грипу».
Офіт зазначає, що загальна ефективність вакцинації для населення становить близько 40%. Це, мабуть, наша найменш ефективна вакцина, але минулого року майже 80 тис. смертей були спричнені грипом, і якщо ви вакцинуєтеся, то зменшите шанси, що можете померти від грипу, на 40% – воно того варте. Поглянувши з точки зору населення, колективна користь від вакцинації людей проти грипу також є досить вражаючою. Наприклад, протягом сезону грипу 2016-2017 рр. у Сполучених Штатах вакцинація проти грипу дала змогу запобігти приблизно 85 тис. госпіталізацій, пов’язаних з грипом [4].
CDC не надає переваги жодній вакцині над іншою; скоріше, спеціалісти рекомендують, щоб медичні працівники пропонували будь-яку ліцензовану вакцину, зважаючи на вік особи, майже кожному пацієнту старше 6 міс. Проте пацієнти, можливо, захочуть отримати конкретну вакцину, тому що деякі вакцини ефективніші, хоча й не набагато, аніж протигрипозні вакцини зі стандартними дозами. Наприклад, ад’ювантна вакцина MF-59 (FLUAD; Seqirus) та високодозована вакцина проти грипу (Fluzone; Sanofi) є ефективнішими, ніж стандартні дози вакцин проти грипу для пацієнтів віком 65 років і старше, і можуть бути хорошою опцією для старших осіб. (У Канаді ад’ювантна вакцина MF-59 також рекомендована для дітей віком від 6 міс до 2 років, однак не у Сполучених Штатах.)
Крім того, вакцина, яка не виробляється з використанням яєчного білка, як більшість вакцин, а виробляється на основі культури клітин (Flucelvax; Seqirus), може бути ефективнішою, аніж стандартнодозова вакцина проти грипу, і може бути використана для тих, хто потребує додаткової стимуляції для досягнення оптимальної імунної відповіді проти грипу. Flucelvax схвалений для осіб віком від 18 років. Пацієнти, які ще не переконані, що вакцини проти грипу є безпечними, можуть попросити, щоб їх вацинували рекомбінантною вакциною проти грипу (FluBlok; Sanofi), яка взагалі не містить вірусів.
Важливо, що діти віком від 6 міс до 8 років, які вперше вакцинуються проти грипу, потребують двох ін’єкцій вакцини з інтервалом між введеннями щонайменше 4 тиж. Грохскопф пояснює, що вакцинація проти грипу також широко рекомендується вагітним жінкам не тільки для захисту матері від грипу під час вагітності, але й тому, що вакцинація під час вагітності допомагає захистити новонародженого від грипу шляхом передачі материнських антитіл внутрішньоутробно.
Вакцинація проти грипу не тільки захищає людей від грипу. Відповідно до даних метааналізу основних клінічних випробувань [5], вакцинація дорослих проти грипу знижує ризик розвитку серйозної серцево-судинної події більш аніж на третину, що особливо виражено серед пацієнтів з активною ішемічною хворобою серця.
Ще раз підкреслено: існує багато різних вакцин проти грипу, і немає ніякої переваги у будь-якої конкретної вакцини. Найважливіше – це просто зробити щеплення.
Міф 5: Уже занадто пізно, щоб вакцинуватися від грипу
Ось поширена думка, яку можна почути, коли зима прогресує, а весна, здається, уже на порозі: «Сезон грипу вже на півдорозі, тому занадто пізно, щоб вакцинуватися проти грипу». Це правда, що CDC рекомендує вакцинуватися вчасно, ще до початку сезону, щоб пацієнти були захищені від спалахів грипу, як правило, вже до кінця жовтня, хоча спалахи грипу можуть виникнути і на кілька тижнів раніше, як це трапилося в цьому сезоні [6]. Проте, поки віруси грипу циркулюють в середовищі, ще не пізно зробити щеплення – навіть у січні, коли сезон грипу, швидше за все, досягнув свого піку. Як зазначає CDC, сезон грипу може тривати аж до травня, тож часу достатньо, щоб захворіти на грип, а також достатньо, щоб цьому запобігти.
Зазвичай ми кажемо, що не пізно вакцинуватися, навіть якщо ви не були щеплені до грудня чи січня. Доти, доки у вашій громаді циркулює грип, доцільно зробити щеплення.
Література
1. Arriola C, Garg S, Anderson E, et al. Influenza vaccination modifies disease severity among community-dwelling adults hospitalized with influenza. Clin Infect Dis. 2017;65:1289-1297. Abstract
2. Flannery B, Reynolds S, Blanton L, et al. Influenza vaccine effectiveness against pediatric deaths: 2010-2014. Pediatrics. 2017;139:1-11. Source Accessed January 14, 2019.
3. Centers for Disease Control and Prevention. Estimated influenza illnesses, medical visits, hospitalizations and deaths in the United States-2017-2018 influenza season. SourceAccessed January 10, 2019.
4. Centers for Disease Control and Prevention. Estimated influenza illnesses, medical visits and hospitalizations averted by vaccination in the United States. Source Accessed January 10, 2019.
5. Udell J, Zawi R, Bhatt D, et al. Association between influenza vaccination and cardiovascular outcomes in high-risk patients: a meta-analysis. JAMA. 2013;310:1711-1720. Abstract
6. Branswell H. The flu season gets off to an early start – and may shift into high gear around the holidays. Source Accessed January 10, 2019.
January 18, 2019Pam Harrison5 Persisting Myths About Flu and the Flu Vaccine
За матеріалами https://www.medscape.com
Переклад – Христина Ключківська