Гомеопатичне лікування алергічного риніту: систематичний огляд
страницы: 48-49
Метою даного дослідження було оцінити дієвість та ефективність гомеопатичних засобів у лікуванні сезонного або цілорічного алергічного риніту (AР).
Матеріали та методи дослідження: у систематичний огляд було включено рандомізовані контрольовані клінічні дослідження, які оцінюють всі форми гомеопатичного лікування АР, що їх було опубліковано від грудня 2015 р. включно. Обидва автори незалежно один від одного оцінювали потенційні дослідження, проводили вибірку даних, а також оцінку ризику систематичної похибки. Первинні результати включали поліпшення симптомів і загальну оцінку якості життя. Ефект лікування оцінювали кількісно у вигляді середньої різниці (безперервні дані) або за співвідношенням ризиків і відношенням шансів (для дихотомічних даних) з 95% довірчими інтервалами (ДІ). Метааналіз був проведений після оцінки гетерогенності і ризику систематичної похибки.
Результати та їх обговорення: одинадцять досліджень були підходящими для систематичного огляду. Всі дослідження були плацебо-контрольованими, окрім одного. Шість випробувань використовували підхід до лікування, відомий як ізопатія, але вони були непридатними для метааналізу через проблеми неоднорідності і труднощі вилучення даних. Загальний рівень використаних методів і звітності був незадовільним: 8 з 11 досліджнь були оцінені як дослідження «з високим ризиком похибки»; тільки одне дослідження щодо ізопатії при сезонному АР мало надійну доказову базу. Три випробування різної якості (всі з використанням Galphimia glauca для лікування сезонного АР) були включені у метааналіз: покращення назальних симптомів через 2 і 4 тиж (RR = 1,48 (95% ДI 1,24-1,77) і 1,27 (95% ДІ 1,10-1,46) відповідно) вказало на перевагу гомеопатичного лікування у порівнянні з плацебо; полегшення очних симптомів через 2 і 4 тиж також вказує на перевагу гомеопатії (RR = 1,55 (95% ДІ 1,33-1,80) і 1,37 (95% ДІ 1,21-1,56) відповідно). Єдине дослідження з достовірними доказами показало незначний позитивний ефект лікування без статистичної значущості. Використання гомеопатичного і звичайного назального спрею призвело до еквівалентних поліпшень носової і очної симптоматики.
Висновки: низька або неточна загальна якість доказів не дає змоги зробити точні висновкі щодо ефективності гомеопатичного лікування АР. Використання як Galphimia glauca, так і гомеопатичного назального спрею може мати незначний сприятливий вплив на носові та очні симптоми АР. Ефективність ізопатичного лікування АР залишається невідомою.
Banerjee K, Mathie RT, Costelloe C et al. «Homeopathy for Allergic Rhinitis: A Systematic Review», J Altern Complement Med. 2017 Feb 16. doi: 10.1089/acm.2016.0310